Yanan ocakları söndüren klasik

Yayın Kanalı: 
Gazete (milliyet, a24, bursadabugun.com), WebTV
Yayın Tarihi: 
13.05.2014

Vatandaşların, "Yanan ocakları söndüren klasik" demekten kendini alamadığı itfaiye aracının 40 yıl daha kullanılabileceği ifade edildi.
 Bursa’nın İnegöl ilçesindeki 55 yaşındaki kaporta ustası İsmail Yıldız, hurda durumda aldığı araçları yeniliyor. Bu zamana kadar birçok aracı hurdalıktan kurtararak çalışır vaziyete getirdiğini ifade eden Yıldız'ın el attığı son klasik ise bir itfaiye aracı oldu. Yıldız, 1950 model Magirus marka itfaiye aracını İnegöl Belediyesi’nden alarak kısa sürede orijinal haline getirdi. Yaklaşık 70 bin lira masraf yaptığını dile getiren Yıldız, lastiğinden 18 metrelik merdivenine kadar her şeyin orijinal olduğunu söyledi.

Magirus marka aracın 1954 yılında İnegöl itfaiyesinde kullanıldığını belirten Yıldız, “Yıllar sonra hurdalığa düşen aracı 2 yıl önce alarak eksik parçalarını tamamladık. Parçalarını Ankara’dan, Almanya’dan getirttirdik. 6 ay gibi kısa zamanda aracı topladık. Şu anda diğer klasik araçlarımın arasında yer aldı. Böyle araçlara fiyat biçilemez ama bu yaklaşık 150 bin lira değerinde” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ 40 YILA MERDİVEN DAYAR”
Böyle klasik araçların toplandıktan sonra tamir görmeden 25 yıl çalışması gerektiğini anlatan Yıldız, “Bunlar, İnegöl’de çocukluğumuzdan beri gördüğümüz ve arkasından gıptayla baktığımız araçlardı. Elimize böyle bir fırsat geçtiği için çok mutlu olduk. Bunlar özellikleri olan sağlam araçlar. 40 sene boyunca Allah kısmet ederse tık demeden çalışır. Arka lastiğindeki özelliğinden de bahsetmeden geçemeyeceğim çünkü arka lastiği söktüğümüzde jeneratör olarak kullanılabiliyor” diye konuştu.